U samoj blizini Lovišta nalaze se mnogobrojni Ilirski ostatci, naročito na predjelu Nakovanjske doline, Bezdije i okolnih brda. Spila Nakovana jedno je od najvećih arheoloških otkrića na području Južne Dalmacije. Iz same Spile na danje svjetlo došle su mnogobrojne antičke posude i bezbroj krhotina keramičkog materijala. Bezdija, interesantna duboka uvala čuva vidljive ostatke Ilirske utvrde čiji su zidovi široki preko 5 metara.
Na obroncima brda oko Lovišta lako se mogu vidjeti mnogobrojne grobne humke ovog naroda, koje nas svakodnevno podsjećaju na bogatu prošlost ovog područja. Ispod svjetionika na Svetom Ivanu, u stijeni tik do razine mora jako lijepo se vide obrisi uklesane antičke galije, zašto i tko je uklesao ovaj obris ne zna nitko, ali ako malo pustimo mašti na volju, možemo zamisliti zahvalnog antičkog mornara koji nakon brodoloma kleše obrise svoje potonule galije u znak zahvalnosti od spašavanja iz morske prijetnje. U samom predjelu u blizini Svetog Ivana na području jakih morskih struja, podvodni arheolozi su dobro ispitali potopljenu antičku brodicu koja je možda sama ovjekovječena na obližnjoj stijeni.
U samom podmorju Lovišta skrivaju se mnoge krhotine antičkog materijala koje su mornari na tadašnjim plovilima izbacivali iz unutrašnjosti broda jer su nakon lomljenja postali suvišan teret i sama činjenica da je Lovište zaštićena i mirna luka olakšavala je antičkim moreplovcima „čišćenje“ suvišnog tereta, a nama priliku da barem malo zavirimo u život iz drevnih vremena. U predjelu Gusari, postoji dobro skrivena špilja sa ostatcima gusara koji su na tom skrovitom mjestu skrivali svoje blago i spremali nove napade na okolna mjesta.
Mogli bi nabrajati do u nedogled različite i mnogobrojne lokacije oko Lovišta koje nas mogu vratiti u prošlost i pobuditi maštu. Ali za više detalja i šetnju po prošlosti morat ćete sami krenuti u šetnju i otkrivanje. Stoga vas zovemo da nam se pridružite i otkrijete sami djelić izgubljene povijesti oko našeg mjesta koje zvanično ima tek nešto više od 100 godina.